Obsah
Rekonstrukce varhan v kostele sv. Anny
„Nejdříve byly všechny součásti demontovány, zdokumentovány na místě v kostele a postupně odvezeny do dílny u Sedlčan. Při demontáži se zjistilo, že nepůvodní měch varhan je v tak špatném stavu (především silná vrstva plísně uvnitř měchu), že jeho obnova není vhodná, proto se zvolila varianta výroby replik původních měchů. Proběhly cesty po vlastech českých, navštíveny byly kostely, kde podobné nástroje stavitelů dodnes stojí. Pro Křimov se zde vzaly míry k výrobě chybějících částí. V Děčíně byly naměřeny menzury
prospektových - čelních píšťal,
vzory pro klaviaturu. V Modlanech u Teplic byly dokumentovány původní měchy. V dílně pak bylo vše měřeno, foceno, počítáno, testováno, byly vytvářeny tabulky rozměrů apod. Mnoho hodin jsem dumal a přemýšlel.
Přizval jsem spolupracovníky a řemeslníky specialisty, kteří vyráběli repliky speciálních části varhan. Cínař v Českém Šternberku pracoval na výrobě replik cínových píšťal, které nástroji chyběly. Jitka Navrátilová z Jablonce nad Nisou zase vyráběla repliky porcelánových štítků rejstříků. Zadány k restaurování byly také řezby varhan, kde se obnovilo zlacení.
Zrestauroval jsem také skříň varhan, sice jsem tuto práci provedl nad rámec požadavku opravy strojové části, ale nedalo mi to. Vše jsem provedl tak, aby byl na práci hrdý, aby rekonstrukce varhan byla kompletní.“
Peter Nožina - varhanář
Jak vše dopadlo, zda se podařilo, se dočtete v článku Adventní koncert 2013.
Můžete se také zaposlouchat do zvuku varhaního nástroje v kostele sv.Anny v Křimově po zdařilé rekonstrukci.
Video poskytl pan Peter Nožina.
Poslední aktualizace: 15. 12. 2013 00:00